Faszyści w Rzymie, czyli zdjęć kilka o architekturze

Kiedy władzę w Italii chwycił w swe dłonie Benito Mussolini jednym z elementów propagandy swych rządów uczynił powrót do chwały antycznego Rzymu. Na różne sposoby podkreślano ciągłość pomiędzy rządami Benito, a czasami wcześniejszymi. Stąd też krwawa wojna w Etiopii – jedyna prawdziwa, a zarazem nierozliczona, zbrodnia reżimu faszystowskiego – stała się wyprawą mającą dać Włochom chwałę Imperium. Przy okazji chodziło też o zmycie hańby porażki w poprzedniej wojnie; propagandowo podkreślano jednak Imperialność wyprawy.

IMGP6641

 
 

 

W samym mieście mamy kilka monumentalnych budowli, które mają podkreślać junctim pomiędzy Cezarem, a Benitem. Dobrym przykładem jest pomnik poległych w walkach o Rzym w XIX wieku.

Fascists Interpretation of Ancient Art

 

Nie takie mozaiki były jednak największym osiągnięciem propagandowym Mussoliniego. Tym było wybudowanie nowego Rzymu na wystawę światową. Dzielnica EUR (Esposizione Universale Roma) znajduje się poza szlakami turystycznymi, a szkoda. Jest to jedno z najpiękniejszych miejsc w Rzymie i to pomimo tego, że została w brutalny sposób zdemolowana w latach 60-tych, kiedy to zniszczono główne założenia architektoniczne. EUR jest wizją miasta Rzym poddaną nowoczesnej, futurystyczno-faszystkowskiej interpretacji.

IMGP0224

IMGP0229

IMGP0238

 

Najbardziej znanym budynkiem EURu, jest słynne kwadratowe koloseum.

IMGP0215

IMGP0211

Beauty of a Fascist Architecture

Na Wikipedii można obejrzeć zdjęcie z lotu ptaka EURu sprzed dewastacji

 
 
 
 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *